Modern Connery Bed -Special Order
Showcasing a fully upholstered bedframe in a resilient performance fabric, the Connery Bed brings a soft yet refined quality to spaces.
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Refined yet warmly inviting, the Connery Bed is a sophisticated centerpiece that elevates your bedroom with timeless presence and modern sensibility. Its clean, tailored silhouette is anchored by a beautifully upholstered headboard that offers both visual depth and soft support, making your space feel curated and welcoming.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Images shown do not necessarily reflect available upholstery options. Click ‘CUSTOMIZE THIS ITEM’ to choose from over 400 fabric options to make this item yours. Available in Queen 68x89x48, and King 84x89x48. Available with or without optional wall panel | Yes |
|---|---|
| Size Options: | Yes |
| Available Covers: Tiers 1-12, L1-L2, COM | Yes |
| Available with or without optional wall panels, add 42 inches to width for wall panels. | Yes |
| Queen width with panels: 110 | Yes |
| King width with panels: 126 | Yes |
| Queen | 68W X 89D X 50H |
| Queen: 68x89x50 | Yes |
| Queen | 84W X 89D X 50H |
| King: 84x89x50 | Yes |
| Dimensions | 89 × 84 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.