Chevy Fabric Chair
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Sink into soft comfort with the Chevy chair. On-trend plush arms embrace you in ultimate relaxation. With a conveniently removable seat cushion designed for everyday wear, Chevy has luxury built to fit daily life. Complete the look with an extra pillow included, and this piece is sure to be your favorite place to take a little me time. Sleek design and inviting comfort, all in one package. Meet the Chevy chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Chevy |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Product Weight | 81 lb |
| Carton Volume | 25.760 |
| Carton Weight | 81.000 lb |
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 42 × 33 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Chevy |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.