Murph Leather Swivel Glider
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Murph’s curved arms slope down into the seat cushion, inviting you to do the same. Soft cushions and padded arms provide tremendous comfort, and a swivel gliding base is sure to quickly make Murph your new favorite seat in the house.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Collection | Murph |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 22.800 |
| Carton Weight | 94.000 lb |
| Product Weight | 94 lb |
Additional information
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 31 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Style | Transitional |
| Collection | Murph |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.