Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Experience ultimate comfort and weightlessness with the Score power lift recliner with power headrest and lumbar. This sleek fabric lift recliner features independently adjustable recline, headrest and lumbar support, and reclines to a Zero Gravity position that puts you in a state of weightlessness. Power lift aids in getting in and out of the chair at the touch of a button. The contoured seat cradles you in, while the Blue Steel Spring™ system provides lasting comfort and support. Add a touch of everyday luxury with Score.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.