Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Invest in a loveseat that offers optimal ergonomics with the Arlo Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar. Both people sitting can independently adjust the recline, headrests and lumbar to suit their mood, using the power controls located in each arm. Devices stay powered up and ready to go thanks to the USB charging ports built into each control Keep your head, neck and lower back well-supported with the pull-tufted, triple-divide back cushions, and take the pressure off your legs while seated in the contoured seats with chaise pads. Rounded pad-over track arms give you a place to rest your forearms and help you stay relaxed. With our patented DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 54.100 |
| Carton Weight | 243.000 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.