Catalina Fabric Reclining Loveseat with Console
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina reclining loveseat with console. Easily recline back and unwind in either seat with the pull of a handle in the arm. And the center console provides a place to store items and place drinks. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 52.000 |
| Carton Weight | 212.000 lb |
| Product Weight | 212 lb |
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 72 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Catalina |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.