Penn Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Combine beauty and effortless motion, with the Penn Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar. Using the power controls on either arm, each user can seamlessly adjust the recline setting independently. Power headrest and lumbar support lend customized comfort for your family’s individual needs. USB ports, with zero-draw technology, allow you to charge your devices with ease. Crafted with our patented DualFlex Spring System™ Penn provides flexibility and firmness for years to come. Choose from hundreds of fabric options to create a unique look to suit any style. Whether you are settling in for a family movie night or just relaxing solo, feel fully supported by Penn.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Penn |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 54.100 |
| Carton Weight | 243.000 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.