Rio Fabric Power Reclining Loveseat
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Settle in for a relaxing evening in lounge seating built for two with the Rio Power Reclining Loveseat. Both people sitting can adjust the recline using a power control in either of the arms, dialing in their ideal level of comfort. With USB charging ports built into the controls, you won’t need to worry about getting up to charge devices. Plush divided back cushions keep your neck, back and lower lumbar supported, while inset padded armrests take pressure off your forearms and help you unwind. With our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 47.700 |
| Carton Weight | 204.000 lb |
| Product Weight | 204 lb |
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.