Rio Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Take comfort to the next level with the Rio Power Reclining Loveseat with Power Headrests, available in our premium leather upholstery. Built for two, this ergonomic loveseat features easy-to-access power controls that allow you to independently adjust the headrest and recline, dialing in the right level of support for both people sitting. USB charging ports in the power controls keep devices charged and ready for streaming. Designed for optimal ergonomics, Rio has plush divided back cushions that cradle you neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests take pressure off your forearms, while our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility for long periods of sitting.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 47.700 |
| Carton Weight | 228.000 lb |
| Product Weight | 228 lb |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.