Arlo Fabric Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Keep comfort simple with the easy-to-adjust Arlo Recliner. Using a handle in the arm, it’s easy to activate the recline and get into the relaxation zone. Other features designed to enhance your well-being include pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and support your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms have a refined aesthetic and reduce pressure on your forearms. Reinforced by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the contoured seat gives you a comfy place to kick back and unwind.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 150.000 lb |
| Product Weight | 150 lb |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.