Digby Power Incliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Slim tapered arms and a tightly padded back make the Digby Incliner feel roomy even in smaller areas. This stationary looking motion piece adds a classic statement to your space with enhanced functionality of power incline with hidden leg support. Its exclamation-point arm is finished with a tall, tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 27.410 |
| Carton Weight | 127.000 lb |
| Product Weight | 127 lb |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Digby |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.