Penn Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Combine beauty and effortless motion with the Penn Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar. When sitting upright, enjoy fluid back and forth rocking. Seamlessly transition from upright to reclined with the power control. For custom comfort, adjust the headrest and lumbar support independently for your individual needs. A USB port, with zero-draw technology, allows you to charge your devices with ease. Crafted with our patented DualFlex Spring System™ Penn provides flexibility and firmness for years to come. Choose from hundreds of fabric options to create a unique look to suit any style.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Penn |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Weight | 162.000 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Carton Volume | 30.431 |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.