Plush Fabric Gliding Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Relaxation, on a grand scale. This Plush recliner is our largest option, with all the space you need to kick back in cloud-soft comfort. Sink into plush luxury, with our innovative recline system. Crafted from our most durable DualFlex Spring System, this recliner will bring cozy comfort to the family for generations. Complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Plush Power Gliding Recliner has everything you need for ample, elevated relaxation.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Cupholders | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Plush |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 32.654 |
| Carton Weight | 149.910 lb |
| Product Weight | 150 lb |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Plush |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.