Rio Leather Power Recliner with Power Headrest
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Get the personalized comfort of a powered recliner and the high-end look of leather with the Rio Power Recliner with Power Headrest. When you’re ready to relax, independently adjust the headrest and recline using a convenient power control in the arm. We’ve also added a built-in USB charging port in the power control, so you never have to worry about your devices dying. Plush divided back cushions keep your neck, back and lower lumbar supported. And inset padded arms have a refined look and take pressure off your forearms. Durability is guaranteed with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility as you sit and ensures a lifetime of comfort. Available in over 50 options of our premium leather, you can create a look that suits your style and will look great for years to come.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 145.000 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.