Rio Leather Rocking Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Enjoy the soothing motion of the Rio Rocking Recliner, available in our luxurious leather upholstery. In the seated position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for rocking babies or lulling yourself to sleep. Ready to relax? Use the handle on the arm to seamlessly adjust the recline. Stay comfy, even if you’re sitting for hours, thanks to plush divided back cushions that provide holistic support from neck to lower lumbar. Inset padded armrests relieve pressure on your forearms, while our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ combines firmness with flexibility for comfort built to last. Make this recliner your own by choosing from over 50 premium leather options, which will continue to look good for years to come.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 128.000 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.