Triton Fabric Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
If you want to feel like royalty, Triton is the place to call your throne. It features an extra-wide seat with tremendous comfort and support for ultimate relaxation. With a divided back cushion that cradles your back as you recline, Triton is a perfect addition to cozy dens and large home theaters alike. Enjoy a book in the Triton recliner or lean back and watch your favorite movie. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Triton |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 124.000 lb |
| Product Weight | 124 lb |
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 40 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Collection | Triton |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.