Amelia Slumberland/Kittles Exclusive
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Unwind after a long day with the Amelia power reclining sofa. This charcoal gray, top grain leather sofa features a generously scaled frame, contoured seats, and padded arms with a welt trim. Power recline, headrest and lumbar controls on each side allows for customized comfort, and USB ports provide convenient device charging. The center cushion flips down to reveal cupholders and a wireless charging platform for devices. Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Amelia |
|---|---|
| Material | Leather |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 54.307 |
| Carton Weight | 310.000 lb |
| Product Weight | 279 lb |
| Weight | 279 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 86 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Amelia |
| Features | Cupholders, Leather, Power, Power Reclining |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.