Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power reclining sofa with power headrests. Easily recline back, adjust the headrest, and unwind in either end seat with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 60.700 |
| Carton Weight | 252.000 lb |
| Product Weight | 252 lb |
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Catalina |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.