Devon Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Nailhead trim outlines the front of the arms adding flair to its traditional design. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position, and a dual power button allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Black Nickel |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 66.800 |
| Carton Weight | 271.000 lb |
| Product Weight | 271 lb |
| Weight | 271 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 84 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.