Rio Fabric Power Reclining Sofa
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Gather the troops for a fun night in or stretch out solo with the spacious, supportive Rio Power Reclining Sofa. When you’re ready to recline, one touch of the power control with USB charging port on either arm gets everyone into the comfort zone. Plush divided back cushions bolster your neck, back and lower lumbar, while inset padded arms have a refined look and take pressure off your forearms. Top it off with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that ensures a pleasing mix of flexibility and firmness as you sit, and you’ve got a power reclining sofa that’s built to last.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 62.600 |
| Carton Weight | 255.000 lb |
| Product Weight | 255 lb |
| Weight | 255 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Detail Color | null |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.