Rio Leather Reclining Sofa
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Keep the whole family comfortable and enjoy the luxury of leather with the Rio Reclining Sofa. While sitting together to watch a movie or the big game, everyone can enjoy the support of divided back cushions which bolster your neck, back and lower lumbar as you unwind. To recline, simply pull one of the easy-to-access parachute releases in either of the arms. As you settle in for the night, inset padded armrests will take pressure off your forearms and ensure comfort for hours. And our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ will provide firmness and flexibility as you sit. To create a look that’s all your own, choose from one of 50 premium leather options that looks elegant and is easy to clean.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 62.600 |
| Carton Weight | 239.000 lb |
| Product Weight | 239 lb |
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.