Rudy Fabric Sofa
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Effortlessly modern with inviting comfort, the Rudy sofa is all soft curves and thoughtful design. This piece features bold block legs available in three finish options. Upholstered in any fabric of your choice, including sustainable and high-performance options, the Rudy sofa is there for you to make it your own. Bringing a classic elegance with a modern twist, this sofa brings style to any space. A little bit classic, a little bit contemporary, all Rudy.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rudy |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Pillows | 2 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 77.715 |
| Carton Weight | 141.000 lb |
| Dimensions | 38 × 93 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rudy |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.