Strait Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Envelope yourself in the generous and weightless comfort of the Strait Power Sofa with Power Headrests. Dual power allows you and your family to adjust the recline and headrests independently, for the ideal position. The zero-gravity feature ensures an even distribution of weight, to limit the strain on your body. Built to accommodate a wide range of body types, the high back provides ample space to relax. While rich details like biscuit tufting and padded arms provide decorative flair. A USB port, with zero-draw technology, gives you peace of mind while charging devices. Built with our patented Blue Steel Spring, Strait ensures flexibility and support for years to come. With over a hundred fabrics to choose from, Strait can fit in perfectly with existing decor.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Strait |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 71.750 |
| Carton Weight | 277.000 lb |
| Product Weight | 277 lb |
| Weight | 277 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.