Baselogic™ Bronze Adjustable Base – Split Cal King
Head-adjustable bed base with a wired remote and removable 9 in. legs for zero-clearance setups; foldable design for easier moving.
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
SKU:
500833019-7571
Categories: Full, King, Queen, Twin XL
Tags: Adjustable Bases, Beautyrest, Bronze
Description
The Baselogic Bronze comes with head adjustability, a wired remote, 9 inch legs that are removable for a zero-clearance profile and it’s foldable for easy moving.
Product Details
| Comfort | Head adjustability |
|---|---|
| Remote | Wired |
| Dimensions | 44.09″L x 37.99″W x 4.92″H |
| Weight | 77.16 lbs |
Additional information
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44.09 × 37.99 × 4.92 in |
| Brand | Beautyrest |
| Color | Bronze |
| Bed Size | Full, King, Queen, Twin XL |
| Collection | baselogic Bronze Adjustable Base |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.