Jewel Fabric Chair
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
The Jewel chair brings a refined touch of contemporary style to any space. Its sculpted form and tailored upholstery create a statement that feels both polished and inviting. Plush cushioning offers exceptional comfort, while its balanced proportions make it an effortless addition to the room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Jewel |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 28.440 |
| Carton Weight | 101.000 lb |
Additional information
| Dimensions | 36 × 40 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Jewel |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.