Jewel Fabric Swivel Chair
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
The Jewel swivel chair brings a refined touch of contemporary style, with the ease of a 360 swivel base, to any space. Its sculpted form and tailored upholstery create a statement that feels both polished and inviting. Plush cushioning offers exceptional comfort, while its balanced proportions make it an effortless addition to the room.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Jewel |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 28.440 |
| Carton Weight | 101.000 lb |
| Dimensions | 36 × 40 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Jewel |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.