Charlotte Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Immerse yourself in pure relaxation with the Charlotte power lift recliner. Enhanced by Zero Gravity technology, Charlotte features customized comfort with a power headrest, lumbar and recline, all controlled by a convenient hand wand. Sculptural track arms and tailored aesthetics provide a sleek yet inviting look, with a slender back profile and tufted in-back design. Experience freedom and ease with a power lift function that makes it effortless to transition from a seated to standing position. Available in a wide array of fabrics to perfectly match your style.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Charlotte |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 176.000 lb |
| Product Weight | 176 lb |
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 33 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Charlotte |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.