Charlotte Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Immerse yourself in pure relaxation with the Charlotte power recliner, featuring a power headrest, lumbar and recline for customized comfort. Enhanced by Zero Gravity technology, this recliner puts you in the ideal position to reduce pressure and create a sensation of weightlessness. Sculptural track arms and tailored aesthetics provide a sleek yet inviting look, with a slender back profile and tufted in-back detailing.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Charlotte |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 147.000 lb |
| Product Weight | 147 lb |
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 33 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Charlotte |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.