Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Stay comfy with everything you need for streaming, gaming or relaxing close at hand with the Arlo Power Reclining Loveseat with Console. Using the power controls in either of the arms, you and the person you’re sitting with can easily kick up your feet and recline. USB charging ports in the controls keep devices powered up and ready when you need them. A center storage console features cup holders and offers plenty of space to organize remotes, magazines and more. Comfort-enhancing design details include pull-tufted, triple-divide back cushions for a distinctive look and optimal back support. Contoured seats take pressure off your legs as you sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms support your forearms—perfect for long hours of gaming or movie watching.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 64.650 |
| Carton Weight | 347.000 lb |
| Product Weight | 347 lb |
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.