Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Whether you’re gaming or watching movies, the Arlo Power Reclining Loveseat with Console makes it easy to recline and puts items like remotes and beverages close at hand. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Easy-to-access power controls with built-in USB charging ports in both arms allow you to independently adjust the headrest and recline, dialing in the right level of comfort for both people sitting. Designed to enhance your well-being, Arlo has pull-tufted, triple-divide back cushions for a distinctive look and optimal back support. Contoured seats with chaise pads take pressure off your legs as you sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms take cushion your forearms—great for spending hours gaming or streaming movies.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 68.000 |
| Carton Weight | 281.000 lb |
| Product Weight | 281 lb |
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Detail Color | null |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.