Henrick Raymour/Dealer Direct/Gardner White Exclusive
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Henrick power reclining loveseat with console and power headrests and lumbar. This generously scaled frame features contoured seats and padded arms with a unique sculptural shape and welt trim. The center console contains a storage compartment, wireless charging tray and pop-out dual cupholders. Power recline, headrest and lumbar control on both sides allows for customized comfort, and included USB ports provide convenient device charging. The Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Henrick |
|---|---|
| Material | Leather |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 52.951 |
| Carton Weight | 315.000 lb |
| Product Weight | 263 lb |
| Weight | 263 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Collection | Henrick |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.