Hayley Slumberland Exclusive
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Hayley power recliner. This dark brown, top grain leather recliner features a generously scaled frame, contoured seat, and padded arms with a striking top-stitch detail. A power recline and headrest control on the right side allows for customized comfort, and a USB port provides convenient device charging. Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting seat support.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Hayley |
|---|---|
| Material | Leather |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 26.216 |
| Carton Weight | 147.000 lb |
| Product Weight | 132 lb |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Style | Transitional |
| Collection | Hayley |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.