Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Enjoy ergonomic features you can finetune to suit your needs—even if you’re sitting alongside another person—with the Mason Power Reclining Loveseat with Console. Using the power control on either arm, you can independently adjust the headrest and recline to find the position most comfortable for you. Keep devices powered up with a USB charging port built into the power control. A convenient center console gives you plenty of space to keep beverages close by and store remotes, magazines, eyeglasses and more. Pad-over armrests provide a place to rest your forearms, while high-divide back cushions keep your head, neck and shoulders supported. Additional tufting takes pressure off your lower back. Quality and durability are guaranteed by our patented DualFlex Spring System™, which bolsters the frame and ensures firmness and flexibility as you sit.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 63.300 |
| Carton Weight | 283.000 lb |
| Product Weight | 283 lb |
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.