Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Reax together in seating built for two with the Mason Power Reclining Loveseat with Console. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Adjust the recline with a convenient power control accessible on both arms. Pad-over armrests provide generous forearm support, while high-divide back cushions take pressure off your head, neck and shoulders. Additional tufting takes pressure off your lower back. Our patented DualFlex Spring System™ bolsters the frame and ensures firmness and flexibility every time you sit, making Mason ideal for active and energetic families.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 63.300 |
| Carton Weight | 259.000 lb |
| Product Weight | 259 lb |
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Detail Color | null |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.