Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Whether you’re watching a movie or gearing up for gaming, the Rio Reclining Loveseat with Console keeps you comfy and puts items like remotes and beverages close at hand. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items, along with two cup holders. Using an easy-access parachute release on either arm, you can seamlessly transition from sitting to reclining. Designed to keep you comfy for hours, Rio has divided back cushions that support your back from neck to lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look and take pressure off your forearms, no matter how long you’re lounging. Our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility—and ensures structural durability, even if things get rowdy.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 56.600 |
| Carton Weight | 228.000 lb |
| Product Weight | 228 lb |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.