Rio Fabric Reclining Loveseat
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Enjoy a comfortable sit with the Rio Reclining Loveseat, which offers ample back support and seamless adjustability designed for two. Using a parachute release on either arm, you can kick back and recline while sitting next to a loved one. As you settle in for the evening, enjoy plush divided back cushions, which bolster your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look while offering ample forearm support. The Rio loveseat is reinforced by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which ensures durability and a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit. Available in high-performance fabrics, the Rio loveseat is durable, cleanable and perfect for active families.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 47.700 |
| Carton Weight | 188.000 lb |
| Product Weight | 188 lb |
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.