Rio Leather Reclining Loveseat
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Get all the comfort you need and the luxurious look of leather with the Rio Reclining Loveseat. With a simple parachute release on either arm, both people can adjust the recline and find a position that’s ideal for relaxation. As you’re relaxing, enjoy the support of divided back cushions which bolster your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests take pressure off the forearms, while our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ ensures firmness and flexibility as you sit. To create a look that’s all your own, choose from one of 50 options of our premium leather that looks elegant and is easy to clean.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 47.700 |
| Carton Weight | 188.000 lb |
| Product Weight | 188 lb |
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.