Rio Leather Swivel Gliding Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Get ergonomic comfort and a wide range of motion as you sit with the Rio Swivel Gliding Recliner, available in our premium leather upholstery. Keep tabs on what’s happening in the room with a swivel mechanism that allows you to rotate from side to side. The gentle gliding motion is great for soothing babies or helping yourself fall asleep. Additional wellness-enhancing design features include a plush divided back cushion that cradles your neck, back and lower lumbar, and inset padded arms offer a refined look and comfortable feel. It’s all bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which adds firmness and flexibility to the seat. Create a luxurious look that enhances your home by choosing from over 50 options of our premium leather.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 142.000 lb |
| Product Weight | 125 lb |
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.