Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Whether you’re watching TV or taking a nap, the Arlo Power Recliner with Power Headrest and Lumbar has all the support you need for a relaxing night in. Using the power control in the arm, you can seamlessly adjust the headrest, lumbar and recline and dial in the right level of comfort to suit your mood. A USB charging port built into the power control keeps devices powered up and ready to go. Distinctive triple-divide back cushions have a tailored look and keep your head, neck and lower back supported. And a contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as you sit, while rounded pad-over track arms keep your forearms comfy. Enjoy a balance of firmness and flexibility with our patented DualFlex Spring System™, which enhances the recliner’s durability.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 162.000 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.