Arlo Fabric Power Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Elevate your comfort level with the Arlo Power Recliner. Using a power control conveniently placed in the arm, you can easily transition from sitting to reclining for maximum relation. A USB charging port built in the control allows you to keep devices powered up and ready to for use. Our patented DualFlex Spring System™ offers firmness and flexibility as you sit, so you can rest assured that your recliner will stay supportive for years to come. Additional comfort-enhancing features include triple-divide back cushions that have a refined look and keep your head, neck and lower back feeling well-supported. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as you sit, while rounded pad-over track arms keep your forearms comfy.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 158.000 lb |
| Product Weight | 158 lb |
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.