Arlo Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Unwind in no time with the soothing motion of the Arlo Rocking Recliner with Power Headrest. In the sitting position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for lulling babies or taking naps. When you’re ready to recline, use the power control in the arm to independently adjust the recline, headrest and lumbar to find the perfect angle for relaxation. You won’t need to get up to charge your phone, thanks to a convenient USB charging port built into the power control. Pull-tufted, triple-divide back cushions support your head, neck and lower back, while rounded pad-over track arms cradle your forearms. Bolstered by our DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the recliner’s contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 164.000 lb |
| Product Weight | 164 lb |
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.