Arlo Fabric Rocking Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Enjoy the soothing motion of the Arlo Rocking Recliner. In the sitting position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for lulling babies or relaxing solo. When you’re ready to lay back and relax, use the convenient handle in the arm to adjust the recline. Other features designed to enhance your well-being include pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and support your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms reduce pressure on your forearms while offering a refined aesthetic. Reinforced by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the contoured seat gives you a comfy place to kick back and unwind.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Weight | 152.000 lb |
| Product Weight | 152 lb |
| Carton Volume | 30.431 |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.