Arlo Fabric Power Rocking Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Enjoy the gentle motion of the Arlo Power Rocking Recliner, which includes a power control in the arm that seamlessly adjusts the recline and offers a convenient built-in USB port that is handy for charging mobile devices. When in the sitting position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for lulling babies or soothing yourself to sleep. Other elements designed to enhance your well-being include pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and provide support to your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms reduce pressure on your forearms. Bolstered by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, a contoured seat with chaise pad gives you a comfy place to kick back and unwind.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 160.000 lb |
| Product Weight | 160 lb |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.