Arlo Fabric Reclining Loveseat
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Enjoy ample back support with the Arlo Reclining Loveseat, which features a distinctive pull-tufted, triple-divide back that bolsters your head, neck and lower back. Additional ergonomic features include rounded, pad-over track arms that take pressure off your forearms while offering a refined aesthetic. Using the handle on either of the arms, you can kick back and relax while sitting next to a loved one. The contoured seat is reinforced by our patented DualFlex Spring System™, which ensures a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit. Available in durable, cleanable high-performance fabrics, this loveseat is perfect for active families.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 51.040 |
| Carton Weight | 293.000 lb |
| Product Weight | 293 lb |
| Weight | 293 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.