Belle Fabric Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Belle’s contoured seating provides body-hugging, ultra comfort for everyday use. A fully padded footrest and divided back cushions add to Belle’s luxury and appeal, and its sloped arms accentuate its sleek and modern design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Belle |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.845 |
| Carton Weight | 126.000 lb |
| Product Weight | 108 lb |
Additional information
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Detail Color | null |
| Style | Traditional |
| Collection | Belle |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.