Arlo Fabric Power Reclining Sofa
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Kick back with the kids or stretch out solo with the Arlo Power Reclining Sofa. When you’re ready to recline, one touch of the power control with USB charging port on either arm gets you into the comfort zone. Pull-tufted, triple divide back cushions bolster your head, neck and lower back, and have a refined look that will elevate the look of your living space. Rounded pad-over track arms support the forearms, and a contoured seat with seat chaise pad takes the pressure off your legs. Top it off with our patented DualFlex Spring System™ that ensures a pleasing mix of flexibility and firmness as you sit, and you’ve got a power reclining sofa that’s built to last.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 74.010 |
| Carton Weight | 360.000 lb |
| Product Weight | 360 lb |
| Weight | 360 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.