Hercules Fabric Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Living up to its name, Hercules is strong and reliable. Its heavy-duty reclining mechanism is rated for 350 pounds, and the frame is built to stand the test of time. Hercules has generous padding all around its large-scale frame including the high-back seat, which provides additional comfort. The traditional round arms, gathered stitching, and fully padded footrest will have you relaxing in ultimate luxury. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Hercules |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 127.000 lb |
| Product Weight | 127 lb |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 41 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Hercules |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.