Woodlawn Fabric Swivel Gliding Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
The Woodlawn recliner spotlights a beautifully curved Valencia-finished arm topped off with a soft upholstered arm cap. The comfort of the fully padded footrest, divided back cushions, and refined scaling make Woodlawn a great recliner for any setting. Enjoy smoothly gliding back and forth or reclining from an upright to a fully reclined position.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Woodlawn |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.845 |
| Carton Weight | 121.000 lb |
| Product Weight | 121 lb |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Woodlawn |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.