Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Enjoy a more personalized lounging experience with the Mason Power Recliner with Power Headrest. Using a power control on the side of the arm, you can independently adjust the headrest and recline, finding the perfect angle for watching a movie or taking a snooze. You can keep devices charged, too, with USB charging ports built into the power control. Other thoughtful design elements include pad-over armrests that take pressure off your forearms and a high-divide back cushion with tufting that supports your head, neck and lower back. Quality is guaranteed by our patented DualFlex Spring System™, which provides a pleasing mix of firmness and flexibility.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.