Mason Fabric Power Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Great for those nights when all you want to do is relax and binge-watch your favorite show, the Mason Power Recliner offers all the comfort you need in a simple, refined look. Using an easy-to-access power control on the side of the arm, you can kick up your feet and feel the stress melt away. Keep devices powered up and close at hand with the USB charging port built into the power control. Pad-over arms take pressure off your forearms, while a high-divide back cushion with tufting supports your head, neck and lower back. Our patented DualFlex Spring System™ keeps the recliner firm yet flexible and ensures durability.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 149.000 lb |
| Product Weight | 149 lb |
| Weight | 149 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.